Przemysłowe znaczenie złączy gumowych
- Szczegóły
Guma jest materiałem, który cechuje się znakomitą elastycznością, dzięki czemu może być poddawany działaniu znacznych sił, a mimo to nie ulega trwałemu odkształceniu, a po ustaniu oddziaływania odzyskuje pierwotny kształt. Równie ważna okazuje się jej zdolność do tłumienia wibracji, których energia jest wytracana i zamieniana w ciepło generowane przez poruszające się cząsteczki. Liczy się także łatwość, z jaką można ją formować, a także jej stosunkowo niewielki koszt. Wszystkie te zalety sprawiają, że często wytwarza się złącza gumowe do maszyn, które są montowane w urządzeniach oraz instalacjach różnego typu. Przekonajmy się, jaka jest ich funkcja i sprawdźmy, z jakich rozwiązań korzysta się najczęściej.
Do czego służą przemysłowe złącza gumowe?
Jednym z problemów związanych z ruchem maszyn są drgania generowane wskutek niedoskonałego wyważenia wirujących mas, przemieszczanie się elementów o znacznym ciężarze, a także zmiany wymiarów poszczególnych elementów w wyniku rozszerzalności cieplnej materiałów, z jakich zrobiono konkretne komponenty. Dla ustabilizowania podzespołów i ograniczenia ryzyka zniszczeń wskutek kumulowania się naprężeń, ścierania lub zmęczenia materiału bardzo często do spajania części, między którymi może dojść do niekorzystnych zjawisk, zakłada się różnego typu złącza gumowe.
Jakie są rodzaje złączy gumowych?
Złącza gumowe mogą być wykonane wyłącznie z elastomeru i stosowane jako elementy amortyzujące, równie często przyjmują one jednak postać kompozytu składającego się z części elastycznej oraz metalu służącego jako ogranicznik lub mocowanie. W złączach korzysta się z metalowych podkładek, które pomagają w lepszym rozkładaniu działających sił, a także nagwintowanych końcówek, przystosowanych do wkręcenia w zabezpieczany element.