Czym są tzw. chlapacze?
- Szczegóły
Chlapacze samochodowe nie są obecnie standardowym wyposażeniem każdego samochodu, dlatego wielu młodych kierowców nie wie, czym dokładnie są i do czego służą. Były powszechnie stosowane w latach 70 i 80, więc dla kierowców z nieco dłuższym stażem, nie są niczym nowym. Chlapacze są też nazywane osłonami albo fartuchami przeciwbłotnymi. Jeżeli zastanawiasz się, jaką pełnią funkcję i czy warto je zamontować w swoim aucie, koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy wpis!
Do czego służą chlapacze samochodowe?
Chlapacze samochodowe to rodzaj błotników wykonanych z wytrzymałej na uszkodzenia mechaniczne i działanie zmiennych czynników atmosferycznych gumy. Montuje się je przy kołach samochodu, a ich głównym zadaniem jest ochrona nadwozia pojazdu przed zabrudzeniem oraz uszkodzeniami powstającymi na skutek uderzeń niewielkich ziarenek piasku czy żwiru podczas jazdy po różnych nawierzchniach. Gdy jedziesz samochodem po szosie, na której znajdują się drobinki piasku, żwirku lub soli drogowej, podczas obrotu kół pryskają one spod nich i odbijają się o nadwozie, powodując powstawanie niewielkich uszkodzeń powłoki lakierniczej. Niezabezpieczone chlapaczami nadwozie jest narażone na szybsze rdzewienie, gdyż mikrourazy lakieru osłabiają jego właściwości antykorozyjne.
Dzięki zamontowaniu przednich chlapaczy boczne części nadwozia samochodowego nie są narażone na szybkie brudzenie, więc można rzadziej odwiedzać myjnię. Tylne chlapacze pomogą skutecznie zmniejszyć ilość wody, błota i innych zabrudzeń, które podczas jazdy są wzbijane przez toczące się koła pojazdu. W ten sposób tylna część nadwozia również znacznie wolniej się brudzi. Kolejną zaletą tych dodatkowych osłon jest fakt, iż zatrzymują one większość kamieni i żwiru wydobywającego się spod kół naszego auta podczas jazdy. Dzięki temu samochody jadące za Twoim pojazdem są chronione przed niebezpiecznymi uderzeniami tych niewielkich drobinek w ich przednią część.
Dlaczego warto zdecydować się na montaż chlapaczy?
Montaż chlapaczy w samochodzie niesie za sobą sporo korzyści. Przede wszystkim nadwozie Twojego auta jest skutecznie chronione przed zabrudzeniem oraz pęknięciami, zarysowaniami i odpryskami spowodowanymi uderzeniami żwiru, piachu, soli czy kamyków wzbijających się spod kół podczas jazdy. Ich wielką zaletą jest stosunkowo niska cena, dzięki czemu każdy może sobie na nie pozwolić. Dostępnych jest wiele różnych modeli takich osłon w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu można je bez problemu dopasować do każdego pojazdu.